5 tipů, jak svůj byt proměnit v retro království

Date:

Sdílet post:

Zařizujete si nový byt nebo rekonstruujete ten stávající, ale chybí vám nápady? Inspirujte se oblíbeným retro stylem, který je hravý a elegantní. Poradíme vám, jaký nábytek ve vašem interiéru nesmí chybět, jak správně kombinovat barvy a které dekorace vás přenesou zpět v čase.

Vezměte to od podlahy
Chcete-li změnu svého bytu vzít skutečně od podlahy, vězte, že v retro interiéru se nejlépe vyjímají masivní dřevěná prkna, parkety nebo parketové vlysy. K dostání jsou také dřevěné podlahové krytiny, které mohou vypadat, jako by už po nich někdo léta chodil. Pokud se vám na bleším trhu dostal do rukou pravý perský koberec nebo jiný kvalitní kousek, neváhejte a umístěte jej například pod konferenční stolek.

Mozaiková tapeta
Kombinujte syté odstíny barev
Pro retro interiér jsou typické syté, výrazné a pastelové barvy, které lze kombinovat mezi sebou is neutrálními odstíny. Které kombinace barev patří mezi ty osvědčené?

Světle šedá + tmavě šedá + hořčicově žlutá.
Olivově zelená + oranžová + modrá.
Jasně červená + tmavě třešňově červená.
Blankytně modrá + bledě fialová + pastelově žlutá + krémově růžová.
Citronově žlutá + jahodově červená + trávově zelená + sytě černošedá.
Pusťte se do tapetování
K retro období neodmyslitelně patří nástěnné tapety. Zapomeňte ale na ty papírové a raději zvolte moderní tapety z vliesu nebo vinylu. Jsou velmi odolné, snadno se udržují a nalepit je zvládnete i bez pomoci. Za sedací soupravou se budou vyjímat tapety s květinovým vzorem, zatímco za kuchyňskou linku se hodí omyvatelné tapety s motivem mozaiky.

A jaké tapety umístit do koupelny? Chcete-li zakrýt nevzhledné umakartové jádro, zvolte vinylové tapety s vysokým stupněm voděodolnosti. Jejich instalaci se vyhněte pouze bezprostředně kolem vany nebo sprchového koutu.

Retro jídelna
Retro nábytek hledejte na půdě
Retro nábytek poznáte na první pohled podle oblých tvarů, sytých barev, kónických nožiček a plastových či kovových prvků. V obchodních domech ovšem seženete nábytek, který se retro designem pouze inspiruje. Ty skutečné poklady se ukrývají v bazarech, ve starožitnictví nebo na půdě vašich prarodičů. Potom už je stačí jen oprášit, vyspravit a případně opatřit novým nátěrem nebo ještě lépe patinováním.

Pro dekorace vyražte na bleší trh
Sehnat retro doplňky v dnešní době není žádný problém. Ve stylu retro se vyrábějí nejen tapety a nábytek, ale také textilní dekorace, osvětlení, nástěnné hodiny nebo třeba kuchyňské spotřebiče. Kromě toho můžete opět zapátrat ve starožitnictví nebo na bleším trhu, odkud si domů přinesete například retro lampu se stínítkem, masivní dřevěný věšák na bundy nebo třeba ručně vyřezávanou mísu na ovoce.

Květinová tapeta
Nepodceňte textilní doplňky
Důležitou roli hraje v retro interiéru textil. Na oknech by proto neměly chybět záclony a závěsy, které vás večer skryjí před zvědavými pohledy zvenčí. Sedací soupravu ozdobte dekorativními polštářky, přikrývkami a dekami, do kterých se v zimních měsících s chutí zaboříte.

Při vytváření textilních dekorací mějte ale na paměti celkový koncept interiéru. Syté barvy a výrazné vzory k retro stylu sice patří, výsledný dojem by ale neměl působit nesourodě ani příliš kýčovitě.

Jak doma vypěstovat nenáročný zelenec?
Víte, jak se pěstuje zelenec? Jaké druhy zelence známe? Nejoblíbenějším a nejpěstovanějším druhem je zelenec chocholatý… Rozmnožování…

Zelenec…
Zelenec chocholatý
Stálezelené pokojové rostliny
Aby interiér nepůsobil příliš stroze, oživte jej pokojovými rostlinami. Přednost dejte vždy zeleným rostlinám s nevýraznými květy nebo sukulentem. Umístěte je na parapet nebo do rohu místnosti tak, aby měla rostlina dostatek světla. Pohrát si můžete is popínavými rostlinami, jako je například fíkus, břečťan nebo mučenka. Poskytněte jim vhodné prostředí a pravidelnou péči a pak jen sledujte, jak se doslova před vašima očima rozrostou.

- Komerční sdělení -pr článek

Další články autora

Připravte svůj domov na svátky včas!

Ať již budete trávit Vánoce v úzkém rodinném kruhu, či si pozvete příbuzenstvo a přátele, před svátky je vždy...

Co vám pomůže k tomu, abyste se v ložnici cítili báječně?

Je velmi příjemné, ale i žádoucí, abychom se v ložnici cítili zcela bezpečně, pohodlně, příjemně a rádi jsme sem...

Matrace 160×200 mi zajistila dokonalé spaní

Matrace 160x200 mi zajistila naprosto dokonalé a zcela komfortní spaní. Má nová sendvičová matrace je totiž vyrobena z velmi...

Přepravky pro psa jsou dokonale praktické

Přepravky pro psa jsou dokonale praktické a víceúčelové. S přepravkou lze absolvovat nejen psí výstavu, a to třeba i...