Barva roku 2022: Jedinečný odstín, který se uplatní i v bydlení

Date:

Sdílet post:

Barvu roku každoročně vyhlašuje uznávaná americká společnost Pantone. Minulý rok světu barev dominovala kombinace žluté a šedé, která měla symbolizovat zejména novou vlnu optimismu a „světlejší zítřky“. Letos odborníci poprvé v dějinách za barvu roku nezvolili již existující odstín, ale vytvořili zbrusu nový. Ten má hluboký význam a v nejbližší době ho budeme vídat stále častěji. Jaká je barva roku 2022?

Barva roku 2022 a její význam
Zatímco barva roku 2021 měla působit intenzivně optimisticky, tentokrát odborníci zvolili odstín, který má působit spíše uklidňujícím dojmem a symbolizovat postupný návrat do starých dobrých časů, kdy světu nevládla pandemie. Jedinečná barva, kterou se jim podařilo namíchat, nese název Very Peri.

Zajímavost – slovíčko Peri je zkratkou anglického názvu rostliny Periwinkle. Ta má charakteristickou barvu květin, která se stala základem právě pro odstín Very Peri.

Barva Very Peri sestává z modré a červené, přičemž spojení těchto dvou odstínů vytváří zajímavou kombinaci, která dokáže příznivě ovlivňovat lidskou psychiku. Na jedné straně vyvolává pocity klidu, jistoty a lepší budoucnosti, které jsou v dnešní době mimořádně důležité. Na druhé straně červená složka vyjadřuje energii, temperament, ale zároveň i kreativitu. Ta je také důležitá při překonávání překážek aktuálního nevyzpytatelného období.

Propojení s přírodou
Barvy roku jsou zpravidla voleny tak, aby byly propojeny is přírodou. Díky tomu působí přirozeným dojmem a na člověka mají příznivý vliv, neboť přinášejí pocity uklidnění. Very Peri vznikla jemnou úpravou odstínu květů rostliny Periwinkle (zemozeleň menší), takže má čistě přírodní původ. Navíc připomíná i jiné barvy, které se přirozeně vyskytují kolem nás. Například, odstíny květů levandule či šeříku.

Very Peri najdeme na oblečení i v softwarech
Přestože vyhlašování barvy roku se může někomu zdát jako nepodstatná věc, ve skutečnosti má výrazný dopad na průmysl po celém světě. Například, řídí se jím velké technologické společnosti jako Apple či Microsoft. Během letošního roku se tak s velkou pravděpodobností setkáme s tím, že odstín Very Peri se objeví jako spořič obrazovky, podklad v Power Point prezentacích či jako pozadí v mnoha populárních aplikacích.

Samozřejmě, barva Very Peri se objeví také na oblečení. Velké módní domy jako Louis Vuitton ji již shrnuly do svých kolekcí, které budou představovány během roku 2022. Jelikož se jedná o velmi specifický odstín, můžeme očekávat, že svět módy bude během následujících měsíců opět jednou o něco extravagantnější.

Barva roku 2022 v interiérovém designu
Samozřejmě velkou pozornost věnuje barvě roku i svět interiérového designu nemovitostí. Zatímco loňská kombinace žluté a šedé mohla být využita iv rámci exteriérového designu, Very Peri bude aplikovatelná pravděpodobně primárně v interiérech. Přestože se jedná o velmi specifický odstín, jeho integrace do prvků domácnosti či kanceláře může být poměrně jednoduchá.

Detaily, které tvoří celek
Barvu Very Peri pravděpodobně interiéroví designéři nebudou volit jako primární odstín, který by se používal na celé stěny a jiné velké plochy v místnostech. Rozhodně však bude prostory dotvářet v podobě různých menších doplňků, které jsou na pohled výraznější. Například závěsů, dekoračních předmětů, dvířek skříněk či židlí. Návrháři nábytku již nyní odstín Very Peri zařadili do svých konceptů, a tak můžeme během roku očekávat jeho častější zastoupení v různých designech.

Very Peri v koupelně či ložnici
Odstín Very Peri výborně vynikne například v ložnici. Jelikož působí uklidňujícím dojmem a jde o tmavší odstín, dokáže navodit pocity klidu a usnadnit tak usínání. V případě ložnice může být zajímavé zvolit netradiční barevnou kombinaci stěn, kdy jedna stěna bude v odstínu Very Peri a ostatní v jemné šedé nebo bílé barvě. Do ložnice můžete barvu roku 2022 vnést například iv podobě povlečení.

Very Peri perfektně vynikne také v koupelně. Ta je místem, kde by měl člověk pociťovat klid. Uplatnění najde na obkládačkách, které mohou být dekorovány i dalšími zajímavými vzory. Moderním řešením je dvoubarevná kombinace obkládaček, kdy se Very Peri kachličky střídají s jinou kontrastní barvou. Například, bílou.

A co pracovní prostředí?
Odborníci ze společnosti Pantone tvrdí, že barva Very Peri symbolizuje také kreativitu a vynalézavost. Právě proto dokáže být velmi dobrým řešením do pracovny. Vědecké studie prokázaly, že volbou správné barevné kombinace do pracovního prostředí lze jednoduše zvýšit soustředěnost či výkon a zároveň zmírnit nervozitu se stresem. A právě Very Peri se jeví jako ideální odstín, který by mohl takhle příznivě ovlivňovat psychiku.

Praktický tip – pokud chcete barvou Very Peri ozvláštnit vaši pracovnu, můžete se rozhodnout pro tapety na zeď.

- Komerční sdělení -pr článek

Další články autora

Připravte svůj domov na svátky včas!

Ať již budete trávit Vánoce v úzkém rodinném kruhu, či si pozvete příbuzenstvo a přátele, před svátky je vždy...

Co vám pomůže k tomu, abyste se v ložnici cítili báječně?

Je velmi příjemné, ale i žádoucí, abychom se v ložnici cítili zcela bezpečně, pohodlně, příjemně a rádi jsme sem...

Matrace 160×200 mi zajistila dokonalé spaní

Matrace 160x200 mi zajistila naprosto dokonalé a zcela komfortní spaní. Má nová sendvičová matrace je totiž vyrobena z velmi...

Přepravky pro psa jsou dokonale praktické

Přepravky pro psa jsou dokonale praktické a víceúčelové. S přepravkou lze absolvovat nejen psí výstavu, a to třeba i...