Jak pečovat o lopatkovec?

Date:

Sdílet post:

Zatímco některé okrasné rostliny slouží pouze jako estetický doplněk, jiné dokážou nabídnout také praktický užitek. Mezi tyto druhy patří také lopatkovec, který si v našich domácnostech získal stabilní místo. A to zejména díky své přizpůsobivosti a nenáročné péči.

Lopatkovec přišel do slovenských bytů a domů až z Jižní Ameriky. Milovníky exotických pokojových trvalek si získal svým atraktivním vzhledem a zmiňovaným praktickým užitkem. Pěstitelé však oceňují hlavně jeho schopnost přizpůsobit se zdejším podmínkám, přestože pochází z horkých a vlhkých tropických oblastí.

Lopatkovec v původních podmínkách
Pěstování lopatkovce v našich končinách začalo po jeho přivezení do Evropy z území, která dnes patří Kolumbii. Hojný výskyt ve volné přírodě však byl již v minulosti zaznamenán iv dalších latinskoamerických zemích až po oblasti Střední Ameriky. Vlhčí prostředí s vyššími teplotami mu vytváří optimální podmínky pro rychlý růst, díky kterému vzrůst dospělých jedinců rostoucích ve volné přírodě dosahuje více než 1 metr.

Lopatkovec
Lopatkovec jako pokojová rostlina u nás
Navzdory schopnosti této tropické rostliny přizpůsobit se podmínkám v mírném pásmu se lopatkovec jako celoročně pěstovaná okrasná trvalka zdobící zahrady neuchytil. Své místo ale našel v interiérech, kde je pěstován jako estetické zkrášlení schopné oživit daný prostor během celého roku. I když nejčastěji se objevuje v bytech a v domech, chybět nesmí ani v kancelářích, ve školách a na úřadech, kde je pěstován pro své filtrační účinky.

Co je pro lopatkovec charakteristické?
Rostlina pěstovaná v bytech roste do výše 30 až 70 centimetrů.
Známá je listy ve tvaru lopatek, podle kterých byla pojmenována.
Mívá bílé nebo bílo-zelené květiny, které připomínají květiny lilie.
Lopatkovec kvete až dvakrát za rok, nejprve na jaře, poté na podzim.
Pěstitelé si mohou vybrat z přibližně 40 dosud známých druhů.
Nejvíce pěstované druhy lopatkovce
Lopatkovec wallisů
Jedna z nejoblíbenějších odrůd nese druhové jméno po německém botanikovi G. Wallisovi. Oblíbená je kvůli netypickým vroubkovaným listům s lesknoucím se sytě zeleným povrchem.

Lopatkovec mojo lime
Tento druh patří k menším, ale poměrně hustě rostoucím. Známý je světle zeleným zbarvením listů, jejichž koncová část je mírně zašpičatělá. Takový vzhled dodává rostlině osvěžující exotický nádech.

Lopatkovec sensation
Třetí z nejvíce pěstovaných lopatkovců je jedním z mála pokojových druhů, jejichž výška může přerůst 1 metr. Vzhledem k vyššímu vzrůstu a velkým listům podobným banánovníku se pěstuje zejména jako solitér umístěný na podlaze v obýváku nebo na chodbě.

Lopatkovec v květináči
Lopatkovec se hodí do každého pokoje
Výborná schopnost přizpůsobit se řadí lopatkovec k hrstce pokojových trvalek, kterým se bude dařit iv nevlídnějších podmínkách. I proto se může pěstovat v kterékoli místnosti v interiéru. Jelikož se snadno vyrovná is polohou na tmavších místech, jako bytová okrasa se hodí například na chodbu bez oken. Díky tropickému původu bez problémů vydrží i pobyt v koupelně či v místnostech o teplotě nad 20 °C.

Vhodné podmínky pro pěstování
Poloha
Jako rostlina vhodná do tmavších prostor nesnáší polohu na přímém slunci. Při častější zálivce jí však nebude překážet polostín. Malé dávky denního světla ocení zejména v době rozkvětu.

Substrát
Lopatkovec si potrpí na kvalitní propustný substrát s dostatkem výživných látek podporujících jeho rychlý růst. Všechny potřebné živiny obsahuje klasický substrát pro pokojové rostliny, který je běžně prodáván na internetu i v kamenných zahrádkářských prodejnách.

Výsadba
Jelikož jde o pokojovou rostlinu, konkrétní termín výsadby není až tak důležitý. Nejlepším obdobím, kdy sázet lopatkovec, je průběh jara nebo podzimu. Datum vysazování může být načasováno během úvodní fáze těchto ročních období.

Lopatkovec v květináči
Nenáročná péče o lopatkovec
Zálivka
Pěstování této rostliny vyžaduje jen minimální péči. Lopatkovec si vystačí s občasnou zálivkou, kterou je třeba aplikovat vždy po proschnutí zeminy. Při zalévání však dávejte pozor na její přehnané smáčení. Rostlina preferuje spíše suchou než přehnaně mokrou zeminu. Zalévat se doporučuje letní odstátou vodou.

Hnojení
Hodně práce vás nečeká ani s hnojením. Pokud při výsadbě nebo přesazování použijete dostatečně výživný substrát, hnojit postačí jednou až dvakrát za rok, nejlépe několik dní před rozkvětem. Hnojte poloviční dávkou, aby vám lopatkovec nesežloutl.

- Komerční sdělení -pr článek

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které...

Automatické zavlažování květináčů můžete spojit se zaléváním zahrady

Kde všude najdou uplatnění automatické zavlažovací systémy? Prakticky na všech místech, která chcete zalévat. Přitom nezáleží na tom,...

Připravte svůj domov na svátky včas!

Ať již budete trávit Vánoce v úzkém rodinném kruhu, či si pozvete příbuzenstvo a přátele, před svátky je vždy...

Co vám pomůže k tomu, abyste se v ložnici cítili báječně?

Je velmi příjemné, ale i žádoucí, abychom se v ložnici cítili zcela bezpečně, pohodlně, příjemně a rádi jsme sem...