Jak zvítězit proti chorobám a škůdcům okurek

Date:

Sdílet post:

Okurky pěstujeme nejen na volných záhonech, ale velmi často i ve sklenících a fóliovnících. To jsou ale dvě velmi rozdílná prostředí co do teploty, vlhkosti i pohybu vzduchu, na což také velmi rozdílně reagují nemoci i škůdci okurek.

Jak proti chorobám a škůdcům okurek
Jelikož většinou je pro jejich rozvoj optimální skleníkové prostředí, tak i my musíme být pozornější zejména v preventivních, především hygienických opatřeních právě v těchto krytých pěstitelských prostorách, abychom, jak se říká, „nenahrávali škůdcům do karet“. I přes tyto problémy jsme však zejména v klimaticky chladnějších oblastech vysloveně odkázáni na tyto kryté pěstitelské prostory, takže se s problémy musíme popasovat, podobně jako i při zimním rychlení okurek v teplejších oblastech.

Projevuje se nejprve světle zelenými až žlutozelenými skvrnami ohraničenými žilkami na vrchní straně plně vyvinutých, starších listů. Po dešti a za vlhkého počasí je většinou ráno možné pozorovat na spodní straně listů tmavě šedý až černý povlak reprodukčních orgánů plísně. Počet skvrn se postupně zvětšuje, rozrůstají se a splývají až nakonec zasychají a nekrotické pletivo vypadává. Silně napadené rostliny usychají a hynou. Je jednou z nejobávanějších chorob okurek.

Biologická ochrana při plísni okurkové
K moření osiva a sadby, případně zálivku výsevů a preventivní postřiky okurek zvyšující odolnost rostlin proti houbovým chorobám můžeme použít biopřípravek Polyversum; v první polovině vegetace můžeme zvýšit odolnost okurek proti plísni postřikem biopřípravku z mořských řas a rostlinných aminokyselin zvaným Alginure; listové hnojivo z pomerančového oleje s borem Prev – B2 se zase využívá ke zlepšení vitality a omezení napadení rostlin houbami, hmyzem i roztoči, a to postřikem od stadia 3 – 5 listů nebo od 2 – 3 týdnů po výsadbě sazenic.

Klasická ochrana
Pokud jsou ve druhé polovině května vydatné srážky, tak na začátku června můžeme provést preventivní postřik, který opakujeme v 5-10denních intervalech; použít můžeme kontaktní měďnaté přípravky s čekací dobou 3 dny (u salátových okurek) a 7 dní povolené v ekologickém pěstování, jako jsou Champion 50 VG v koncentraci 0,2 % nebo Kuprikol 50 v koncentraci 0,4 %; buď preventivně, nebo při prvních příznacích nemoci můžeme použít i klasické systémové přípravky s 3denní čekací dobou, jako jsou Previcur Energy v koncentraci 0,25 % nebo Infinito SC v koncentraci 0,12 – 0,16 %. Uvedené přípravky jsou deklarovány jako neškodné pro včely.

Obě nemoci patří mezi nejčastější okurkové choroby; u polních okurek se vyskytují až ve druhé polovině července, rychlené okurky ve sklenících však ohrožují celý rok. Přezimují ve formě podhoubí či plodniček na rostlinných zbytcích a napadají všechny nadzemní části okurek, nejčastěji listy, kde vytvářejí nejprve bílé moučnaté skvrny, které pak splývají v bílé povlaky. Napadené části rostou pomaleji, žloutnou, usychají a hynou i celé rostliny.

Šíření choroby umožňují málo odolné odrůdy a podporuje ji nízká nebo kolísavá vlhkost vzduchu, vyšší teploty nad 22 ° C, rychlý růst způsobený nadbytkem dusíku v půdě, nedostatek světla při pěstování ve stínu či v přehuštěných porostech a špatná hygiena v sadě. Ve sklenících, pařeništích je důležitá likvidace rostlinných zbytků a dezinfekce prostor i přepaření půdy a střídání s netekvicovitými plodinami. Ve sklenících bychom měli zabránit poklesu vzdušné vlhkosti.

Bioochrana proti padlí
Možné je zvýšení odolnosti biopřípravky jako u plísně okurkové.

Klasická ochrana
Porosty polních okurek ošetříme při zjištění prvních příznaků nemoci, jinak začínáme okurky preventivně ošetřovat ve druhé polovině července a poté v 7-10denních intervalech podle potřeby. V rychlírnách ošetřujeme okurky od vytvoření jejich desátého pravého listu. Používáme přípravky povolené také pro ekologické pěstování na bázi síry, kontaktní, neškodné pro včely as čekací lhůtou 3 dny, jako jsou Kumulus WG v koncentraci 0,2 – 0,3 % a Thiovit Jet ve stejné koncentraci.

Bakteriální skvrnitost okurek (Pseudomonas syringae)
Je charakteristická hranatými skvrnami až dírami na listech a na jejich spodku se vyskytují kapky bakteriálního slizu, které za sucha vytvářejí bílý povlak. Nemoc deformuje i plody. Rozvoj nemoci zejména u polních okurek podporuje deštivé počasí, vyšší teploty ve dne a chladné noci.

Ochrana
Maximální hygiena porostů a měďnaté postřiky uvedené u plísně okurkové.

- Komerční sdělení -pr článek

Další články autora

Předsíň je první krok k útulnému domovu

Prvním prostorem, který návštěvníci spatří při vstupu do vašeho domova, je předsíň. Přesto je často přehlížena při zařizování...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které...

Automatické zavlažování květináčů můžete spojit se zaléváním zahrady

Kde všude najdou uplatnění automatické zavlažovací systémy? Prakticky na všech místech, která chcete zalévat. Přitom nezáleží na tom,...

Připravte svůj domov na svátky včas!

Ať již budete trávit Vánoce v úzkém rodinném kruhu, či si pozvete příbuzenstvo a přátele, před svátky je vždy...