Jak zvítězit proti chorobám a škůdcům okurek

Date:

Sdílet post:

Okurky pěstujeme nejen na volných záhonech, ale velmi často i ve sklenících a fóliovnících. To jsou ale dvě velmi rozdílná prostředí co do teploty, vlhkosti i pohybu vzduchu, na což také velmi rozdílně reagují nemoci i škůdci okurek.

Jak proti chorobám a škůdcům okurek
Jelikož většinou je pro jejich rozvoj optimální skleníkové prostředí, tak i my musíme být pozornější zejména v preventivních, především hygienických opatřeních právě v těchto krytých pěstitelských prostorách, abychom, jak se říká, „nenahrávali škůdcům do karet“. I přes tyto problémy jsme však zejména v klimaticky chladnějších oblastech vysloveně odkázáni na tyto kryté pěstitelské prostory, takže se s problémy musíme popasovat, podobně jako i při zimním rychlení okurek v teplejších oblastech.

Projevuje se nejprve světle zelenými až žlutozelenými skvrnami ohraničenými žilkami na vrchní straně plně vyvinutých, starších listů. Po dešti a za vlhkého počasí je většinou ráno možné pozorovat na spodní straně listů tmavě šedý až černý povlak reprodukčních orgánů plísně. Počet skvrn se postupně zvětšuje, rozrůstají se a splývají až nakonec zasychají a nekrotické pletivo vypadává. Silně napadené rostliny usychají a hynou. Je jednou z nejobávanějších chorob okurek.

Biologická ochrana při plísni okurkové
K moření osiva a sadby, případně zálivku výsevů a preventivní postřiky okurek zvyšující odolnost rostlin proti houbovým chorobám můžeme použít biopřípravek Polyversum; v první polovině vegetace můžeme zvýšit odolnost okurek proti plísni postřikem biopřípravku z mořských řas a rostlinných aminokyselin zvaným Alginure; listové hnojivo z pomerančového oleje s borem Prev – B2 se zase využívá ke zlepšení vitality a omezení napadení rostlin houbami, hmyzem i roztoči, a to postřikem od stadia 3 – 5 listů nebo od 2 – 3 týdnů po výsadbě sazenic.

Klasická ochrana
Pokud jsou ve druhé polovině května vydatné srážky, tak na začátku června můžeme provést preventivní postřik, který opakujeme v 5-10denních intervalech; použít můžeme kontaktní měďnaté přípravky s čekací dobou 3 dny (u salátových okurek) a 7 dní povolené v ekologickém pěstování, jako jsou Champion 50 VG v koncentraci 0,2 % nebo Kuprikol 50 v koncentraci 0,4 %; buď preventivně, nebo při prvních příznacích nemoci můžeme použít i klasické systémové přípravky s 3denní čekací dobou, jako jsou Previcur Energy v koncentraci 0,25 % nebo Infinito SC v koncentraci 0,12 – 0,16 %. Uvedené přípravky jsou deklarovány jako neškodné pro včely.

Obě nemoci patří mezi nejčastější okurkové choroby; u polních okurek se vyskytují až ve druhé polovině července, rychlené okurky ve sklenících však ohrožují celý rok. Přezimují ve formě podhoubí či plodniček na rostlinných zbytcích a napadají všechny nadzemní části okurek, nejčastěji listy, kde vytvářejí nejprve bílé moučnaté skvrny, které pak splývají v bílé povlaky. Napadené části rostou pomaleji, žloutnou, usychají a hynou i celé rostliny.

Šíření choroby umožňují málo odolné odrůdy a podporuje ji nízká nebo kolísavá vlhkost vzduchu, vyšší teploty nad 22 ° C, rychlý růst způsobený nadbytkem dusíku v půdě, nedostatek světla při pěstování ve stínu či v přehuštěných porostech a špatná hygiena v sadě. Ve sklenících, pařeništích je důležitá likvidace rostlinných zbytků a dezinfekce prostor i přepaření půdy a střídání s netekvicovitými plodinami. Ve sklenících bychom měli zabránit poklesu vzdušné vlhkosti.

Bioochrana proti padlí
Možné je zvýšení odolnosti biopřípravky jako u plísně okurkové.

Klasická ochrana
Porosty polních okurek ošetříme při zjištění prvních příznaků nemoci, jinak začínáme okurky preventivně ošetřovat ve druhé polovině července a poté v 7-10denních intervalech podle potřeby. V rychlírnách ošetřujeme okurky od vytvoření jejich desátého pravého listu. Používáme přípravky povolené také pro ekologické pěstování na bázi síry, kontaktní, neškodné pro včely as čekací lhůtou 3 dny, jako jsou Kumulus WG v koncentraci 0,2 – 0,3 % a Thiovit Jet ve stejné koncentraci.

Bakteriální skvrnitost okurek (Pseudomonas syringae)
Je charakteristická hranatými skvrnami až dírami na listech a na jejich spodku se vyskytují kapky bakteriálního slizu, které za sucha vytvářejí bílý povlak. Nemoc deformuje i plody. Rozvoj nemoci zejména u polních okurek podporuje deštivé počasí, vyšší teploty ve dne a chladné noci.

Ochrana
Maximální hygiena porostů a měďnaté postřiky uvedené u plísně okurkové.

- Komerční sdělení -pr článek

Další články autora

Připravte svůj domov na svátky včas!

Ať již budete trávit Vánoce v úzkém rodinném kruhu, či si pozvete příbuzenstvo a přátele, před svátky je vždy...

Co vám pomůže k tomu, abyste se v ložnici cítili báječně?

Je velmi příjemné, ale i žádoucí, abychom se v ložnici cítili zcela bezpečně, pohodlně, příjemně a rádi jsme sem...

Matrace 160×200 mi zajistila dokonalé spaní

Matrace 160x200 mi zajistila naprosto dokonalé a zcela komfortní spaní. Má nová sendvičová matrace je totiž vyrobena z velmi...

Přepravky pro psa jsou dokonale praktické

Přepravky pro psa jsou dokonale praktické a víceúčelové. S přepravkou lze absolvovat nejen psí výstavu, a to třeba i...