Rekreanti mohou kvůli povinné karanténě požádat o PN

Date:

Sdílet post:

Podmínky povinné karantény se mění od 9. července.
Pojištěnci, kteří se vrátí po dovolené ze zahraničí zpět na Slovensko a musí podstoupit povinnou karanténu, mohou lékaře požádat o vystavení pandemické pracovní neschopnosti.

Tito pojištěnci mají nárok na pandemické nemocenské ze Sociální pojišťovny, tzv. pandemickou PN. Podmínky státem nařízené karantény po návratu na Slovensko se mění od 9. července tohoto roku.

V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Sociální pojišťovny Zuzana Dvořáková.

Podle vyhlášky Úřadu veřejného zdravotnictví se povinná karanténa může vztahovat na osobu, která vstoupí na území Slovenska, ale i na další osoby, které s ní žijí ve společné domácnosti a mají povinnost izolace v domácím prostředí nebo v karanténním zařízení.

Tyto osoby mohou lékaře požádat o potvrzení o dočasné PN pro nařízenou karanténu nebo pro onemocnění COVID-19. Při vystavení pandemické PN si lékař od pojištěnce může vyžádat potvrzující doklady. Po návratu ze zahraničí na Slovensko jde například o doklad o pobytu v zahraničí, v případě onemocnění na COVID-19 doklad o pozitivním testu.

Zatímco lékař zašle do Sociální pojišťovny potvrzení o dočasné PN pojištěnce, i samotný pojištěnec si musí o pandemickou PN požádat.

„Rychle a jednoduše tak učiní pomocí elektronické žádosti zveřejněné na webu Sociální pojišťovny,“ uvedla Dvořáková.

O vystavení pandemické PN pojištěnec nežádá, pokud dále čerpá dovolenou nebo pracuje z domu. I v takových případech, kdy má nařízenou karanténu, je podle mluvčí pojišťovny nadále povinen dodržovat zásady izolace.

- Komerční sdělení -pr článek

Další články autora

Připravte svůj domov na svátky včas!

Ať již budete trávit Vánoce v úzkém rodinném kruhu, či si pozvete příbuzenstvo a přátele, před svátky je vždy...

Co vám pomůže k tomu, abyste se v ložnici cítili báječně?

Je velmi příjemné, ale i žádoucí, abychom se v ložnici cítili zcela bezpečně, pohodlně, příjemně a rádi jsme sem...

Matrace 160×200 mi zajistila dokonalé spaní

Matrace 160x200 mi zajistila naprosto dokonalé a zcela komfortní spaní. Má nová sendvičová matrace je totiž vyrobena z velmi...

Přepravky pro psa jsou dokonale praktické

Přepravky pro psa jsou dokonale praktické a víceúčelové. S přepravkou lze absolvovat nejen psí výstavu, a to třeba i...