Vana nebo sprchový kout?

Date:

Sdílet post:

5 faktorů při výběru „vana nebo sprchový kout“?

 1. Velikost
 2. Mobilita
 3. Praktičnost
 4. Účel
 5. Design
  Rekonstrukce koupelny zahrnuje několik kroků. Jedním z nejčastějších je montáž nové vany nebo sprchového koutu. V prostorné koupelně as dostatkem financí si můžete dovolit obě možnosti najednou. V případě menší koupelny a omezeného rozpočtu na vás čeká volba jedné z nich.

Obě nabízené možnosti mají své pro i proti. Praktická i estetická pozitiva přináší vana i sprchový kout. V obou případech však musíte počítat is možnými mínusy, které poněkud sníží celkové pohodlí v koupelně. Výběr mezi vanou nebo sprchovým koutem tak bude zapotřebí přizpůsobit vašim individuálním požadavkům a parametrům dané koupelny.

Mramorová koupelna – mramor v interiéru
Vana nebo sprchový kout? Podle čeho vybírat?
Vany byly kdysi samozřejmostí. Později se na trh dostaly sprchové kouty, které zpočátku sloužily spíše jen jako doplněk van. Instalovali se do domů s velkými koupelnami, případně do domů, kde bylo více koupelen, přičemž v jedné byla vana, ve druhé sprchový kout. Časem se ze sprchových koutů stala rovnocenná alternativa. Vana nebo sprchový kout se vybíraly podle velikosti koupelny. Do malé koupelny se instaloval sprchový kout, do velké zase vana. Výběr výhradně na základě velikosti je však minulostí. Majitelé bytů a domů se již delší dobu rozhodují podle několika faktorů, které určují, jestli se do koupelny hodí více vana nebo sprchový kout.

5 faktorů při výběru „vana nebo sprchový kout“?
Velikost koupelny.
Mobilita v koupelně.
Praktická funkce.
Účely využívání.
Designové řešení.
Zděné sprchové kouty

 1. Velikost
  Vana
  Na trhu jsou vany v různých velikostech. Ty největší jsou dlouhé kolem 2 metrů a zabírají několik m², obzvláště u rohových modelů. Vhodné jsou zejména do velkých koupelen se čtvercovým nebo rohovým půdorysem.

Sprchový kout
I když prodejci v současnosti nabízejí sprchové kouty větší než vany, ve většině případů je tato volba zárukou úspory místa. Hodí se zejména do užších koupelen, převážně obdélníkového půdorysu, případně do větších koupelen, kde je zapotřebí volnějšího prostoru kvůli umístění pračky nebo jiného vybavení.

 1. Mobilita
  Vana
  Z hlediska mobility a pohybu v koupelně tahají vany za kratší konec. Kromě toho, že zabírají více místa, je při jejich používání třeba překročit obvodový okraj, který je ve výšce několika desítek centimetrů. To ztěžuje mobilitu zejména starým a handicapovaným lidem.

Sprchový kout
Vstup do sprchového koutu je lehčí a bezpečnější, ale uvnitř je méně prostoru. V těch nejmenších sprchových koutech je pohyb zcela omezený. To snižuje míru pohodlí při sprchování, která je u vany o něco vyšší.

 1. Praktičnost
  Vana
  Sprchování ve vaně může skončit „potopou“. Voda ze sprchy prská ​​do otevřeného prostoru a končí na podlaze koupelny. Pokud máte rádi sprchování v horké vodě, po celé koupelně se šíří i pára.

Sprchový kout
V uzavřeném sprchovacím koutě si můžete dopřát horkou sprchu, aniž by se pára šířila po koupelně. Pokud má kout kvalitní těsnění, funkční odtok a dobré uzavírání, při sprchování vám nehrozí ani „potopa“.

 1. Účel
  Vana
  Milovníci horkých lázní se bez vany neobejdou. Chcete-li si vychutnávat patřičný relax ve vodě, vana je jedinou možností. Kromě toho může sloužit i pro jiné účely, například pro ruční praní.

Sprchový kout
Pokud nepatříte k těm, kteří v koupelně relaxují a tato místnost vám kromě jiných hygienických úkonů slouží pouze k rychlé sprchě, v takovém případě vám zcela postačí sprchový kout, ve kterém se za několik minut osprchujete a tím bude jeho účel splněn.

 1. Design
  Vana
  Keramické a po nejnovějším i dřevěné vany mohou být nádherným estetickým doplňkem, který zkrášlí každou koupelnu. O estetické oživení prostoru se stará také tvar vany, který nejlépe vynikne v klasickém oválném, rohovém nebo v netradičnějším obdélníkovém provedení.

Sprchový kout
Sprchové kouty prošly obrovským vývojem. Ten přinesl na trh mnohá elegantní provedení v různých tvarech. Zákazníci s vyšším rozpočtem sahají zejména po prosklených koutech, mezi kterými nechybí sprchové kouty s dvířky z nádherného kaleného skla.

Jak se v našich podmínkách pěstuje nenáročná pokojová juka?
Víte, jakou péči vyžaduje juka? Jak často ji zalévat a hnojit? Kdy je ideální čas na zálivku juky? Juka je nenáročná pokojová…

Juka…
Juka
Na základě uvedených faktorů můžete provést volbu mezi vanou nebo sprchovým koutem. Pokud výběr přizpůsobíte individuálním nárokům a parametrům vaší koupelny, výsledkem bude krásnější, bezpečnější a pohodlnější koupelna, která vám poskytne potřebné bezpečí, komfort i soukromí.

- Komerční sdělení -pr článek

Další články autora

Automatické zavlažování květináčů můžete spojit se zaléváním zahrady

Kde všude najdou uplatnění automatické zavlažovací systémy? Prakticky na všech místech, která chcete zalévat. Přitom nezáleží na tom,...

Připravte svůj domov na svátky včas!

Ať již budete trávit Vánoce v úzkém rodinném kruhu, či si pozvete příbuzenstvo a přátele, před svátky je vždy...

Co vám pomůže k tomu, abyste se v ložnici cítili báječně?

Je velmi příjemné, ale i žádoucí, abychom se v ložnici cítili zcela bezpečně, pohodlně, příjemně a rádi jsme sem...

Matrace 160×200 mi zajistila dokonalé spaní

Matrace 160x200 mi zajistila naprosto dokonalé a zcela komfortní spaní. Má nová sendvičová matrace je totiž vyrobena z velmi...